star Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 - Investește în oameni!
Pagini: [1]   In jos
Autor Subiect: Discriminare  (Citit de 7103 ori)
Geo23
Vizitator

Adresa de email
« : Iunie 15, 2011, 09:48:53 »

Ai fost în situația în care nu ai primit tratament adecvat datorită faptului că aparții altei rase?
Memorat
Ale
Vizitator
« Răspunde #1 : August 01, 2011, 08:48:42 »

Altei rase sau de ce nu altei clase sociale.Des intalnita situatia in care cei care nu si permit sa dea "spaga" sunt lasati sa astepte ore in sir cu probleme grave
Memorat
mariwara
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #2 : August 01, 2011, 08:54:57 »

Sunt de acord cu tine, Ale. Coruptia in sistemul sanitar din romania a ajuns la un asemenea nivel, incat daca nu ai bani de spaga aproape ca esti lasat "sa mori" in salile de asteptare (oricat de urgenta ar fi problema ta).
Memorat
miry
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #3 : Februarie 01, 2012, 03:39:04 »

Asa este Sad, (Ale) din pacate va pot da si un exempul. Sotul meu a avut cateva probleme de sanatate si a fost internat o zi in spital. A facuit tratament adecvat pentru ceea ce avea el, dar va pot spune ca a fost ingrijit de o asistenta careia i-am dat bani pentru a putea fi ingrijit corespunzator. Eu sincer nu am mai pomenit asa ceva sa le dai bani si modul in care primesc bani ele spun ca nu vor, dar pur si simplu iti arata buzunarul ca sa-i bagi banii. ESTE INCREDIBIL CE SE INTAMLA LA NOI IN TARA:(
Memorat
DanielaB
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #4 : Mai 29, 2012, 10:00:46 »

Din nefericire, astfel de cazuri sunt mult prea des întâlnite.
Memorat
manea
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #5 : Iunie 18, 2012, 09:08:53 »

In Romania se practica  discriminarea in functie de clasa sociala si destul de des am intalnit acest fenomen in spittalele de stat!
Memorat
Maya
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #6 : August 09, 2012, 08:09:36 »

Ne poti detalia problemele pe care le-ai intampinat ? Cum ai reactionat in aceasta situatie?
Memorat
magdutza
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #7 : Mai 30, 2013, 01:14:02 »

Din nefericire, in spitalele noastre, se acorda tratament neadecvat si datorita diagnosticului eronat. si sunt multe astfel de cazuri in care un pacient este diagnosticat cu o boala iar pe parcurs sa se observe ca acesta sufera de o alta. In unele situatii acest lucru poate fi fatal.
Memorat
irina_0923
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #8 : Mai 30, 2013, 01:14:35 »

Referitor la spaga, tin minte in urma cu cativa ani, dupa ce m-am operat de apendicita, a trebuit sa merg sa imi scoata firele. Eu, cum am oroare fata de spitale si nu am inteles niciodata cum merg lucrurile, eram foarte dezorientata si nu stiam cum sa ma asez pe patul respectiv din acea incapere. Asistenta a folosit un ton ridicat si se observa ca nu prea are rabdare sa-mi explice cum merg treburile. In acel moment, bunica mea i-a bagat bani in buzunar, dupa care, si inca nu imi vine sa cred aceasta schimbare de atitudine, asistenta se intoarce la mine si spune " Hai pui, ca va fi bine! " 
Memorat
irina_0923
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #9 : Mai 30, 2013, 02:09:13 »

Pai cum sa nu existe diagnostice eronate daca toti doctorii buni au plecat in strainatate pentru un salariu mult mai bun? La noi salariile sunt deplorabile si au ramas cei care sunt multumiti de ele si care cu siguranta au un nivel de pregatire inferior. Aceasta este realitatea si trebuie sa ne obisnuim, din pacate, cu ea.  Sad
Memorat
Sharo
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #10 : Mai 31, 2013, 10:44:43 »

Nu sunt de acord in totalitate cu ceea ce ai spus despre medicii de la noi din tara. Mai sunt si medici buni care au ramas fiind constienti ca e nevoie si de ei aici, atat pentru pacienti cat si pentru pregatirea viitorilor medici, cu toate ca nu au salariul pe care il merita.
Memorat
magdutza
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #11 : Mai 31, 2013, 05:09:49 »

Ai dreptate Sharo, dar medicii acestia priceputi de care spui tu, se gasesc doar in unele orase, iar unii pacienti nu-si permit sa se deplaseze in acele orase pentru diverse tratamente sau interventii corect acordate.
Memorat
TotiEgali
Administrator
Full Member

Deconectat Deconectat

Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #12 : Mai 31, 2013, 08:47:48 »

Medici buni gasim in toate orasele tarii, numai ca salariul foarte mic ii fac sa devina dezinteresati si sa uite juramantul pe care l-au depus.
Memorat
Pagini: [1]   In sus

Schimbă forumul: