star Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 - Investește în oameni!
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
Autor Subiect: Rasism si Xenofobism - 2 cuvinte mari  (Citit de 41722 ori)
VictorIulian
Vizitator

Adresa de email
« : Iulie 31, 2011, 01:20:46 »

Nu stiu daca ati observat, dar sunt foarte multe persoane catalogate ca rasiste sau xenofobe foarte usor, mai ales dintre nationalisti. Parerea mea este ca ar trebuii sa fim mai atenti cu astfel de catalogari, sau cel putin sa ne uitam la vecinii nostrii europeni si la politicile lor inainte sa ne incadram concetatenii in aceste categorii
Memorat
ghostofyou
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #1 : Iulie 31, 2011, 04:09:16 »

Persoanele catalogate astfel sigur arata semne ca ar fi asa. Nu cred ca isi poate permite cineva sa acuze fara a avea argumente. Care ar fi rostul?
Memorat
Nadal_88
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #2 : Iulie 31, 2011, 06:42:43 »

Pesoanele publice sunt cel mai des catalogate foarte usor drept rasiste sau xenofobe. Un bun exemplu este Ilie Nastase care a spus: “Stiti ce as fi facut eu daca eram presedintele Romaniei? I-as fi trimis pe tigani in Harghita, ca oricum acolo sunt foarte multi maghiari si vreo 12 romani. Le-as crea conditii. In felul acesta s-ar schimba si componenta etnica a zonei. Ceausescu a gresit. Trebuia sa faca in Harghita ce au facut rusii in Basarabia”. Pentru asta a primit o amenda de 600 de ron si eticheta de rasist..
Memorat
Didu Petru
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #3 : Iulie 31, 2011, 08:28:40 »

In mod sigur persoanele rasiste ar fi mai retinute in a face declaratii jignitoare la adresa celorlalti daca ar exista o lege mai aspra pentru asemenea acte! Iar legat de ceea ce a declarat Domnul Ilie Nastase, probabil ca a avut o experienta neplacuta cu vreo persoana de etnie rroma si a exagerat generalizand faptul ca toti rromi sunt la fel...
Memorat
VictorIulian
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #4 : August 01, 2011, 07:00:50 »

Eu ma refer la acele persoane care spun lucrurilor pe nume. Sa luam de exemplu atacurile presei straine la adresa romanilor si Romaniei. Ultimul episod - Argentina.

Daca in schimb o persoana sustine ca romanii sunt un popor multimilenar si militeaza pentru unire datorita convingerilor nationaliste, automat prin declaratii si actiuni sunt catalogati de oamenii de "buna credinta si inalta conduita morala" ca fiind xenofobi. Aici este problema.

Acele persoane nu sunt extremiste, si nu promoveaza sau instiga la genocid. Doar apara si sustin niste drepturi, ale noastre, ale tuturor. Deschideti ochii si vedeti si voi ce apare pe ici pe colo in presa straina sau ce cred altii despre noi, inainte sa ne acuzam noi intre noi ca am fi rasisti sau xenofobi.

Cum spuneam, 2 cuvinte mari, folosite mai ales de unele minoritati, ca metoda de santaj pentru a obtine ce doresc, la care noi, ne raliem aproape fara sa gandim, din dorinta noastra de a fi moderni, europeni etc.

Ar fi cazul sa mai reconsideram aceste atitudini
Memorat
Nadal_88
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #5 : August 01, 2011, 07:30:17 »

Si ce am putea face noi ca ceilalti sa nu ne mai eticheteze asa? Cu o floare nu se face primavara..toti suntem bagati in aceeasi oala. Peste tot suntem vazuti prost si catalogati drept tigani..
Memorat
VictorIulian
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #6 : August 01, 2011, 07:54:15 »

Sunt 2 aspecte ale problemei. Problema interna si cea externa.

Problema interna vine din tendinta noastra de a fi mai catolici decat Papa. Pentru a nu supara si a nu indigna opinia publica "de inalta conduita morala" catalogam imediat persoanele care doar pronunta anumite cuvinte. Problema vine din faptul ca noi nu mai avem mandrie nationala. Daca noi romanii am avea motive sa fimmandrii cu adevarat de tara noastra, nu s-ar mai intampla astfel de lucruri.

Din acest motiv, pentru a intra si noi "in randul lumii" catalogam imediat persoanele, fara sa ne uitam mai bine si la ce se intampla la altii, mai civilizati ca noi, chipurile.

Problema externa vine din faptul ca Romania nu mai are diplomatie. De cand a fost Basescu reales, singurul sef de stat care ne-a vizitat oficial a fost Berlusconi, iar Angela Merkel a fost in vizita in Romania la invitatia domnului Marga.

Ai vazut ce raspunsuri promte si ferme au ambasadele tarilor puternice cand se intampla un incident in care sunt implicati cetatenii lor. Romania nu are asa ceva. In plus mai exista si confuzia intre cuvintele "rrom" si "roman", confuzie creata cu buna intentie si tolerata de statul roman. Situatia externa nu se va rezolva cat timp diplomatia romaneasca urmareste doar sa faca rost de voturi in campania electorala.

Probolema se poate rezolva doar printr-o schimbare de atitudine, a noastra si a conducatorilor nostri. In momentul cand nu vom mai accepta orice, doar pentru a nu mai parea rasisti, xenofobi sau mai stiu eu cum, atunci se va schimba si atitudinea celorlati fata de noi.
Memorat
delilah
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #7 : August 01, 2011, 11:31:46 »

Discriminarile de acest gen sunt facute in virtutea majoritatii. Liderii de opinie (ca sa fiu on topic, oamenii politici, in acest caz) insufla acest tip de comportament. Si vorbim despre ei, pentru ca ei sunt persoane publice, ei au vizibilitate, ei au influenta. Nu veti citi niciodata o stire despre cum Gheorghita a facut referire la culoarea pielii lui Vasile, la modul injurios. Povestea cu presedintele Basescu si jurnalista, in schimb, a ocupat prima pagina a multor publicatii de larg consum. Sa ne legam, deci, de neregularitatile vizibile
Memorat
iulian7hin
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #8 : August 01, 2011, 12:20:11 »

Pe viitor, instigarea la ura pe motive rasiale si la xenofobie va fi pedepsita in toate statele membre,conform masurilor luate de Uniunea Europeana, cu pana la trei ani inchisoare. Vor risca detentia inclusiv cei care neaga public genocidurile, crimele impotriva umanitatii si crimele de razboi recunoscute de Tribunalul Penal International.
Memorat
iulian7hin
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #9 : August 01, 2011, 12:22:50 »

Pe viitor, instigarea la ura pe motive rasiale si la xenofobie va fi pedepsita in toate statele membre,conform masurilor luate de Uniunea Europeana, cu pana la trei ani inchisoare. Vor risca detentia inclusiv cei care neaga public genocidurile, crimele impotriva umanitatii si crimele de razboi recunoscute de Tribunalul Penal International.
Memorat
VictorIulian
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #10 : August 02, 2011, 05:32:00 »

Uniunea Europeana o sa ne inghita cu totul daca nu suntem atenti. Saptamana trecuta,ministrul german de finante a declarat ca statele membre UE care nu resuesc sa isi plateasca datoriile (vezi Grecia) vor trebuii sa cedeze o parte din suveranitate catre UE.Maine o sa va dau si interviul, unde puteti sa cititi mai multe.

Nu o stiam pe asta cu negatul genocidelor, dar daca cineva cunoaste istoria cat de cat si nu este inca atat de indoctrinat si poate sa mai gandeasca pentru el, in momentul in care va pune cateva intrebari logice si de bun simt legate de aceste asa zise "genocide" va vedea ca nu va gasi raspuns la ele.

Eu unul ma indoiesc de multe lucruri, si nu pentru ca as fi anarhist, ba din contra, sunt unul din cei mai mari suporteri ai STATULUI NATIONAL. Vedeti voi, institutiile astea internationale nu sunt chiar asa bine intentionate cum credem noi. Au o agenda, economica, nu de alt fel, dictata de cei puternici, iar ei incet incet ne impun puntele lor de vedere si ne fac sa credem niste lucruri "indoielnice".

Eu unul am mari semne de intrebare in legatura cu un asa zis genocid, dar dupa noile legi nu voi mai putea sa mi le exprim pentru ca altfel o sa fac puscarie, desi pot sa vin cu argumente si dovezi.

Insa traim in continuare intr-o societate libera nu-i asa
Memorat
mariabbb
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #11 : August 04, 2011, 11:44:53 »

Problema celor 2 mari cuvinte este mult, dar mult mai profunda. Cineva amintea si politica externa. Pai cum sa mai reactioneze ambasada roman.., este mult prea tarziu.. As vrea sa povestesc ceva ce mi s a intamplat in vara aceasta, in vacanta in Italia.. Se intampla la unul dintre aeroporturile din Roma, cel de la care decolam spre Romania.  La poarta de imbarcare erau mai multe randuri pentru o ultima verificare. Ne-am asezat la unul dintre randuri si in minutul urmator a venit o italianca si ne a intrebat daca suntem romani...Da! Atunci poftiti la randul acela! Deci era un rand numai cu romani...
Deci e prea tarziu pentru reactie, mai ales ca romanii de acolo s au obisnuit sa fie calcati in picioare..
Memorat
Geo23
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #12 : Septembrie 12, 2011, 11:36:39 »

Postul de televiziune Canal Plus din Franta a difuzat o emisiune in care romanii erau principalul subiect. S-au spus cuvinte foarte grele la adresa romanilor. Ce au spus ei despre aceasta intamplare: "Nu romanii erau obiectul satirei, ci doi comentatori sportivi francezi, cunoscuti pentru accente xenofobe si care cu ceva vreme in urma se facusera vinovati de remarci antisemite. Papusile care reduceau, fictiv, imaginea romanilor la niste clişee jenante, nu proferau o batjocura la adresa Romaniei, ci caricaturizau xenofobia".
Voi ce credeti?
Memorat
ghostofyou
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #13 : Septembrie 20, 2011, 09:06:03 »

nu cred ca se refereau neaparat la romani ca la un popor sarac, murdar..ma gandesc ca poate am devenit prea sensibili :-??
Memorat
delilah
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #14 : Octombrie 28, 2011, 12:40:53 »

Poate ca satirizau chiar poporul roman. Asa cum multi dintre noi par sa aiba o problema cu cei de etnie rroma. Numai ca si ei, ca si noi, trebuie sa fie constienti ca acel segment urat cu care au avut contact nu este neaparat reprezentativ pentru popor. La fel, unii dintre noi care poate au vizitat Franta, ar putea spune despre femeile de acolo ca sunt neingrijite si neepilate; asta nu inseamna ca TOATE sunt asa, nu? Dar poate ca atat am reusit noi sa surprindem, poate ca asta ni s-a intiparit in minte, poate ca am vazut doar un astfel de exemplar si ne-a socat intr-atat, incat sa generalizam. Totusi, nu putem sa nu le acordam credit. Si nici ei noua nu ne pot refuza meritele, pe motivul apartenentei intr-o natiune. Si nici nu o fac, drept dovada fiind faptul ca romani foarte competenti s-au facut remarcati nu doar in Franta, ci si in alte tari. Luati drept exemplu sistemul lor medical, care nu discrediteaza romanii, ba din contra, tot mai multi medici emigreaza din Romania spre alte tari pe care, desi unii le considera rasiste sau xenofobe, si care-i primesc cu bratele deschise si le ofera posibilitatea unui trai decent. Lucru care aici nu se intampla. Ramanand tot in sfera medicinei, cu cat este remunerat un medic la noi, un medic roman, care lucreaza in Romania? Poate ca ar trebui sa ne respectam noi insine mai mult, pentru a le putea reprosa altora lipsa de respect sau de maniere fata de noi.
Memorat
Pagini: [1] 2 3 4   In sus

Schimbă forumul: