star Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013 - Investește în oameni!
Pagini: [1] 2   In jos
Autor Subiect: Accesul la educatie este liber si neingradit in Romania  (Citit de 11267 ori)
VictorIulian
Vizitator

Adresa de email
« : August 01, 2011, 07:30:21 »

Oricine are acces la educatia de baza in Romania, idiferent de etnie. Singurul impiediment il constituie parintii copiilor.

Cine spune altceva minte grav. Exista vreo scoala care nu primeste copii de o anumita etnie? Eu cred ca nu. Toti am avut colegi in clasele mici, care au abandonat scoala pe parcurs, mai mult din motive familiale.

Argumentele sociale si financiare nu stau in picioare cel putin cand vine vorba de accesul la educatia primara (scoala generala). Inca mai sunt scoli, sa le folosim cat le mai avem.

Inca ceva: SA NU MAI INVENTAM PROBLEME CARE NU EXISTA. Avem destule probleme reale.
Memorat
route66
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #1 : August 02, 2011, 07:13:04 »

@VictorIulian  Ai perfecta dreptate , insa as putea sa adaug si copii in aceasta problema  . Au trecut ani buni de cand am terminat liceul , si imi dau seama ca a disparut aproape complet dorinta lor de evolutie , de a fi mandru ca citesti o carte sau ai o medalie olimpica la gat . Scoala ,pt ei , a ajuns o corvoada, un “impediment” in urmarea carierei lui mutu sau a monicai columbeanu  .Iar ei , sa fim seriosi , nu au fost cine stie ce premianti .  Aici este ,in parte si vina parintilor , DAR intr-un imens procentaj si al mass mediei , ce a ajuns sa promoveze f salbatic aceste “produse “ ale societatii romanesti , si sa le dea drept model pt toti . In afara tarii , sportul , moda , clubbingul , sunt pasiuni , hobbyuri ce te ajuta sa te relaxezi  DUPA o sapt lunga . Aici , reprezinta deja un mod de viata !!!
Asta , pe langa problema mentionata de tine , si iata de ce peste 50% au picat bacul ! BACUL !!! Ceea ce reprezinta un examen de bun simt , ce iti verifica cunostintele generale , s-a transformat intr-o adevarata provocare , unde toti vor sa copieze doar doar sa ia un 5 / 6 ! Ce pretentii sa avem de la ei sa mearga la o facultate , (nici nu pomenesc de Drept sau Medicina ) , macar o Romana-Americana , cand ei nu pot sa citeasca o carte ? Sau sa termine 12 clase ?
Ar trebui sa schimbam sistemul de valori incurajat in tara , sa schimbam mass-media complet , sa marim salariile profesorilor ( astfel incat sa fie fericiti sa ii invete , caci vor avea o alta mentalitate  cand vor sti ca nu mor de foame ), sa “laudam”educatia , sa stim sa promovam valorile intelectuale mai bine si sa speram ca se va schimba ceva ….
Memorat
shtephanutz
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #2 : August 10, 2011, 09:42:31 »

Accesul la educatie este liber si neingradit in Romania. Mai corect cred ca ar fi ‘Accesul la educatie este liber, dar usor ingradit in Romania’. Faptului ca exista o scoala ‘undeva’ in centrul unui cerc cu raza de 15-20 km care poate primi copii i se poate asocia sintagma ‘invatamant liber’, dar i se asociaza mai greu sintagma ‘invatamant neingradit’. Pentru ca este ingradit de lipsa cailor de acces, de timpul prea mare pe care ar trebui sa il parcurga cineva pana la acea scoala, de cele mai multe ori de lipsa manualelor sau chiar a usilor de la salile de curs sau acoperisului de deasupra. Nu spun neaparat ca este ceva voit, dar asa se intampla la noi. In ciuda bunelor noastre intentii nu ies lucrurile cum trebuie. Nu putem vorbi de invatamnt neingradit in secolul XXI cand exista sute de km patrati fara electriciate. Pe langa indolenta parintilor (explicabila prin propria lor lipsa de educatie) si pe langa indolenta copiilor (lipsa modelelor, lipsa motivatiei de a invata – de ce sa stai 25 de ani prin scoli ca sa faci chirurgie, spre exemplu, pentru a castiga 1000 si ceva de roni pe luna, lipsa unui sistem de valori la nivelul intregii societati, lipsa celor sapte de ani de acasa, etc.) mai avem de a face cu cea mai periculoasa indolenta – aceea a statului, indolenta de sistem. Nu sunt adeptul unui stat social, dar orice tara din lumea aceasta se ingrijeste prioritar de doua domenii - sanatate si educatie, pentru ca acestea doua iti asigura existenta ca stat in prezent si viitor. Daca facem ceva astazi pentru o schimbare in bine, avem sansa sa vedem rezultate peste vreo 25-30 de ani. Dar de ce sa facem ceva pentru 25-30 de ani, pentru ca noi gandim oricem actiune doar din 4 in 4 ani. Ca astia suntem si atat putem.
Memorat
VictorIulian
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #3 : August 13, 2011, 07:34:32 »

route66 multumesc pentru completari.

Urma sa ajung si acolo dar nu am mai reusit.

Cand a inceput "criza" asta financiara eu sincer m-am bucurat. Familia mea nu o duce extraordinar de bine din punct de vedere financiar dar nu asta e problema.

M-=am bucurat pentru ca m-am gandit eu, ca vor disparea bisnitarii si toti astia care fac diverse combinatii si care isi fac veacul prin cluburi ca mod de viata si ca oamenii de cultura, adevaratele valori ale unei societati vor fi apreciati si isi vor reocupa locul pe care il merita in societate.

Acest lucru nu se intampla, pentru ca aceasta criza nu este una adevarata, iar societatea supravietuieste si trece de ea fara schimbari majore. Dam afara niste bugetari, luam niste credite si cam atat supravietuim.

Nu necesita schimbari dramatice si fundamentale. Daca s-ar petrece aceste chimbari dintr-o necesitate reala de reforma lucrurile ar sta cu totul altfel.

Intre timp, las-o ba ca merge asea
Memorat
nohate
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #4 : Februarie 09, 2012, 03:50:27 »

Nu cred ca oricine are acces neingradit si liber la educatie in Romania. Nu numai ca stau foarte bine in picioare argumetele financiare si sociale dar, fara ele nu poti sa iei in calcul ideea accesului la scoala de orice ciclu.  E absolut limpede ca daca nu ai ce sa mananci tu si cu ce sa-ti cresti copii, nu iti este deloc la indemana sa ii dai la scoala. Da, pe hartie scoala este gratuita dar realitatea este cu totul alta. Gratuit este sa intri si sa stai in banca dar sunt atatea lucruri pe care parintii trebuie sa le plateasca pt copiii lor( de la gheozdan, stilou nu stiu de care, uniforma,caiet de exercitii – am nepot in clasa a 3a si nu este deloc gratuit invatamantul). Pentru oamenii care isi fac griji pentru ca nu au ce manca a2a zi nu le poti spuna sa creada, in educatie. Educatia este o investitie pe termen lung e foarte greu ca niste oameni care la randul lor poate nu au mers la scoala sa faca investitia asta, sa creada in ea fara a avea sprijin.
Si da eu cred, eu stiu, eu am simtit ce insemana discriminare. Copilul saracacios imbracat care poate are dificultati de limba pt ca  probabil acasa vorbeste romanes, si la scoala se confrunta cu o alta limba nu cred ca este incurajat de profesor sa-si depasesca conditia. Inca se mai intampla ca romii sa stea in ultima banca, sa simta rusine ca nu sunt la fel ca ceilalti copii. Iar acasa  putem sa vorbim de alte obstacole cum ar fi: parintii care nu isi pot ajuta niciodata copii la teme de vreme ce ei poate nu stiu sa citesca.  Iar parintii, profesorii au un rol crucial in a face un copil sa creada, in investitia asta numita educatie.  Ma bucur ca am auzit de un program de afterschool unde copii saraci pot participa. Asadar, Andreea fetita roma de 6 ani are nevoie de sprijinul acelui program. Mama ei nu stie sa scrie sau sa citesca dar a rugat pe cineva sa o ajute sa o inscrie pe fata ei.
Memorat
Crisstina
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #5 : Februarie 23, 2012, 04:44:41 »

Nohate, ceea ce spui tu se intampla oricarui copil care are o situatie materiala slaba, nu numai copiilor de etnie rroma. Iar cu elevul care acasa vorbeste romanes si la scoala alta limba...hmmm...aici e un pic greseala parintilor. Trebuie sa ne gandim si la faptul ca in Romania lb materna este romana, asa ca nu e vina scolii ca acel copil nu se integreaza din punct de vedere al limbii pe care o cunoaste. Parintii stiu lb romana, consider ca din moment ce il dau la scoala pot sa si vorbeasca in lb romana cu el acasa, nu numai in romanes. Daca un invatator are un copil de etnie rroma in clasa, nu cred ca l-ar ignora..Si consider la fel pentru toate minoritatile din Romania, nu numai pentru copiii pe etnie rroma. Dar asta e doar parerea mea.
Memorat
Marieta
Newbie
*

Deconectat Deconectat

Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #6 : Mai 10, 2012, 07:59:49 »

Sunt multi copii care nu mai vin la scoala din pacate. Nu penru ca nu ar avea accces, din contra, toti au "sanse" egale, dar nu-si mai permt sa vina. Nu au bani sa faca naveta, nu au ce sa imbrace, nu au ce sa manance, trebuie sa aiba grija de bunici, de frati... Parintii sunt in strainatate, nu lucreaza sau nu le pasa!
Memorat
Monica-Gabriela
Newbie
*

Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Mai 10, 2012, 02:56:50 »

Aş dori să completez puţin sintagma ta...accesul la educaţie, în România de azi, COSTĂ!!! Ar trebui să se renunţe la ideea că învaţământul în România este GRATUIT! Să fim serioşi, nu este gratuit. Aşa cum s-a punctat mai sus, pentru unii dintre elevi, mai bine zis pentru părinţii lor, costurile sunt foarte mari şi uneori greu sau imposibil de suportat. Bursele alocate nu sunt suficiente şi nu vizează toate categoriile sociale. Am citit cu stupoare Ordinul publicat în MO nr. 768/01.11.2011 privind aprobarea criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, referitor la bursele sociale: se acordă elevilor orfani de ambii părinţi (articolul 13, litera a). Această modificare spune multe despre cei care evaluează şi stabilesc aceste criterii. Înainte era suficient să fi orfan doar de un părinte, acum, de ambii. Mă întreb ce mai urmează...
Memorat
Maya
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #8 : Mai 11, 2012, 08:18:16 »

Bursele se acorda in limita fondurilor alocate..adica desi tu te incadrezi in categorii, daca nu mai exista fonduri nu iei nicio bursa:)) Numai in Romania-tara tuturor posibilitatilor se poate intampla asta
Memorat
Monica-Gabriela
Newbie
*

Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Mai 14, 2012, 07:59:43 »

Ai dreptate Maya. Din nefericire, aceste burse, fie ele de merit sau sociale se acordă în limita fondurilor disponibile, respectiv a bugetului aprobat pe fiecare sector în parte, în cazul Bucureştiului şi pe fiecare sat/localitate în restul ţării. Ceea ce mi se pare că denotă o inegalitate în acordarea acestor burse este că, spre exemplu, un copil de la o şcoală din Bucureşti, cu media generală 9,80, poate lua bursă de merit iar un alt copil, cu aceeaşi medie generală, din altă localitate, nu va lua aceasta bursă pentru ca acea şcoală nu a primit suficiente fonduri de la bugetul local (pentru că de acolo vin banii). Unde este egalitatea de şanse aici? Nu este...
Memorat
Marieta
Newbie
*

Deconectat Deconectat

Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #10 : Mai 18, 2012, 12:22:33 »

Consider ca în primele luni dupa decembrie 1989,politicile educationale au intrat într-un amplu proces de schimbare si reformulare.Toate s-au dovedit a fi de natura psihologica,cerute de actorii principali(elevi,studenti,cadre didactice,personal auxiliar,etc.) care descopereau o noua societate.Au fos 848i812i t luate astfel,unele decizii,de moment,practic din nevoia de schimbare care ulterior s-au dovedit a fi neinspirate:
Memorat
mpaduretu
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #11 : Iunie 06, 2012, 03:42:34 »

Conform Constitutiei asa este. Dar conform realitatilor sociale situatia este alta si este foarte grava. Exact ca in versurile urmatoare:
"Si una e aceea ca inca la tara
Nu-i scoala facuta cum e la oras,
Ca fiul taranului totusi nu poate
Intra-n facultati cu acelasi curaj...

Eu stiu cate lucruri in tara sunt gata
Si cate vor fi daca suntem cuminti,
Dar una e daca director e tata
Si alta e daca-i taran de la Vint..." (Adrian Paunescu, Nevoi sociale)
Memorat
emma
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #12 : Iulie 02, 2012, 12:19:39 »

Teoretic , da, toti au acces la educatie. Tot teoretic invatamantul este gratuit in Romania. In practica insa nu este chiar asa. Cati copii nu au acces la scoala din cauza saraciei, cate scoli nu s-au desfintat, cati copii nu sunt nevoiti sa fie zilnic maratonisti pentru a ajunge la scoala infruntand pericole. Sunt copii care nu au acte- certificat de nastere- deci nu pot fi inscrisi. Gratuitate iar un cuvant frumos; dar cat costa manualele, rechizitele, o gramada de fonduri ale scolii, clasei etc., sa platim paza scolii, femeia de serviciu, sa contribuim la crucea rosie etc.
Asta este o mare problema in Romania: in teorie totul este perfect, minunata, in practica lipseste !!!
Din pacate problema nu-i de acum, este veche !
Memorat
Maya
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #13 : Aprilie 30, 2013, 09:12:51 »

Ar trebui sa se acorde o suma mai mare elevilor ce provin din familii cu venituri mici. Dar aceasta suma sa fie verificata si sa fie alocata in totalitate copiilor.
Memorat
Catinca H.
Vizitator

Adresa de email
« Răspunde #14 : Iunie 12, 2013, 12:16:28 »

Problema este ca nu poate fi verificat cum se cheltuie banii aia, chiar daca s-ar aloca o suma mai mare. Se cunosc cazurile in care parintii risipesc banii pe care copiii ii primesc...
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus

Schimbă forumul: